Třicítka na Sněžce!

14.11.21

Ano, zase jsem lezla do kopce. 

Do nejvyššího kopce v ČR. 

A kdy jindy by to bylo lepší, než na třicátý narozeniny? :D


...aneb vítejte, moji milí čtenáři, u cestovatelského článku, ve kterém vás vezmu do Krkonoš! Naše výprava začíná na konci října, kdy se naskýtá možnost prodlouženého víkendu. Z Brna tedy frčíme na sever až do vesničky Čistá u Černého dolu, kde máme zamluvené ubytování v jednom z domečků od Happy Hill. Máme k dispozici vybavenou kuchyň, koupelnu, obývák, a tři pokojíčky, a v šesti lidech tam zvládáme docela spokojeně existovat. Tak, a teď hurá na ty kopce!


[1] SNĚŽKA

Mapa: https://mapy.cz/s/kezedubemo

První výlet nás vede kam jinam, než na samotnou Sněžku. Z Pece pod Sněžkou, kde necháváme auta, se škrábeme do kopce po zelené na Růžohorky. Odtud potom pokračujeme po žluté a červené přímo na vrchol naší nejvyšší hory. Sluníčko pěkně svítí a v dálce pod námi je vidět zbytek ranních mlh mezi kopečky. A na vršku nejsou ani takové davy, možná proto, že letní sezóna skončila a zimní ještě nezačala. Takže jsem to zvládla - tedy, nejen vylézt pár hodin před změnou věku na třicítku na Sněžku, ale taky navštívit do třiceti všechny čtyři české národní parky :)Vrchol Sněžky:

(c)David


Sněžka:

Poté nás modrá značka provede Úpským rašeliništěm až na Luční boudu, kde dáváme polívku a skvělej borůvkovej koláček. Zpátky do Pece pak docházíme po zelené a červené přes Výrovku a Liščí vodopád. 

Luční bouda:


A večer se mi taky daří na louce ulovit Mléčnou dráhu :)


[2] ČERNÁ HORA

Mapa: https://mapy.cz/s/rerucazole

Druhého dne se z Černého dolu drápeme po celkem slušně strmé žluté značce na vršek. Černé hory. Rozhledna je zavřená, a tak se tam ani moc nezdržujeme a štrádujeme si to dolů po žluté na naučnou stezku vedoucí Černohorským rašeliništěm. A stojí to za to - všude jsou dřevěnné chodníčky, sem tam výhled na podmáčenou rašelinnou zem... Sněžka :)


Z rašeliniště to pak bereme po červené na Kolínskou a Pražskou boudu a pak po modré zpátky do Černého dolu. 

 

[3] PRAMEN LABE

Mapa: https://mapy.cz/s/cadudeguho

Naše třetí výprava nás vede do Špindlerova mlýna. Odtud jdeme po červené na Horní Mísečky, pokračujeme stále nahoru na Mohylu Hanče a Vrbaty, kolem krásného Pančavského vodopádu, až na samotný pramen Labe...

A protože jsme s sebou měli i balonky a hélium, na poslední výšlap jsme se vydali s balonky na baťozích :D (c)HonzaK


Pančavský vodopád:


Pramen Labe:Od pramene se běžíme na chvíli schovat před ledovým vichrem do Labské boudy a po obědě pokračujeme dolů po modré kolem Labského vodopádu a opravdu krásným Labským Dolem až do Špindlu. Docela mě překvapilo, jak rychle se z Labe stala docela velká řeka, už ve Špindlu měla slušnou šířku :)


[4] LES KRÁLOVSTVÍ & ZOO

Čtvrtý den je odjezdový a tak dáváme náš domeček do původního stavu, nacpeme všecky věci do kufru a loučíme se s Krkonošemi. Naší první zastávkou je kouzelná přehrada Les Království, která je známá díky své originální podobě hráze... 
A jako druhou máme na programu dne návštěvu v královodvorské ZOO. Je zrovna Halloween a tak se všude povalují vyřezané dýně - a když říkám všude, tak opravdu všude, je to taková oranžová záplava :D Safari už mají ve Dvoře touhle dobou sice zavřené, ale i tak se nám v "klasické" ZOO daří vidět spoustu zvířátek... :)Tak tahle bylo v Krkonoších :) Musím říct, že mě až překvapily - nečekala jsem, že to tam bude tak hezký. Svůj podíl na tom měl určitě podzim, spousta barviček kolem, a sluníčko, který nám vydrželo po všechny čtyři dny. A potěšily mě taky ne moc velké turistické davy :) 

Co vy, byli jste někdy v Krkonoších? Nebo máte tip na nějaký jiný hezký výlet? Dejte větět v komentářích :)

Vaše Jíťa 


Mohlo by vás zaujmout...

6 Comments

 1. To vypadá tak krásně a ty fotky! Já v Krkonoších takhle nikdy nebyla, ale určitě bych ráda. Myslím, že u nás máme prostě neskutečnou přírodu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, jsem ráda, že se fotky líbí :) Krkonoše jsou krásný, až mě překvapilo, jak, hlavně takhle na podzim! :)

   Vymazat
 2. Dodatečně všechno nejlepší! Výlet na hory je beztak nejlepším způsobem, jak kulatiny oslavit.

  Souhlasím, že Krkonoše jsou nejhezčí právě na podzim a časném jaře, v sezónách je to tam jako na Václaváku. První a třetí výlet mám důvěrně nachozený, zato krásná přehrada mě překvapila. Už jsem ji párkrát zahlédla na Instagramu, ale nikdy jsem nehledala, jak se jmenuje a kde přesně se nachází. Asi si taky brzy uděláme výlet! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :) Souhlasím, proč sám sebe neoslavit výletem do krásný přírody, že? :D
   Na Les Království jsme narazili náhodou při cestě tam, když jsme najednou ve tmě jeli přes tu hráz a v panice mysleli, že nás navigace táhne někam na hrad :D Zážitek to byl tak velký, že jsme se tam pak museli vrátit za světla :D

   Vymazat
 3. Narozky na horách si umím představit dost dobře. :) Taky bych klidně vytáhla loni na třicítku na Sněžku, ale to byl akorát čas, kdy se všechno zavíralo a nikdo netušil, co bude. Letos už to na Sněžku taky nestihneme (chtělo to tak před měsícem za inverzí, jako se nám to povedlo před sedmi lety, ale nebyl čas), ale příští rok už tam s malým fakt musíme. A dobrý fotky, jako vždycky. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Joo, tak inverze by tam shora byla fakt parádní, to se budu těšit na tvoje fotky, až se ti povede tam vyrazit! :)

   Vymazat

Už jste četli tenhle článek?

Doby Západné Tatry 2020

"...tak ti nevím, jestli jsme víc my dobyli Tatry, nebo Tatry dobily nás..."Ne, není to chyba, to měkké "i" v druhé části věty. Když jsme se v květnu, celí natěšení z předchozí letní...

A co tento?

Tenerife 2022 - Teide & Loro

I když mi přijde, že už je to snad měsíc od chvíle, co jsme vkročili na tenerifskou půdu, opak je pravdou: je za námi pouze pět dní a před námi jenom dva...

A nebo tenhle?

Jizerky 2023

Rok se s rokem sešel, podzim za okny vystřídal léto a to pro nás znamená jediné: je čas se zase sejít. S mojí bandou, zašít se na chatě v horách, na naší tradiční...