Třicítka na Sněžce!

14.11.21

Ano, zase jsem lezla do kopce. 

Do nejvyššího kopce v ČR. 

A kdy jindy by to bylo lepší, než na třicátý narozeniny? :D


...aneb vítejte, moji milí čtenáři, u cestovatelského článku, ve kterém vás vezmu do Krkonoš! Naše výprava začíná na konci října, kdy se naskýtá možnost prodlouženého víkendu. Z Brna tedy frčíme na sever až do vesničky Čistá u Černého dolu, kde máme zamluvené ubytování v jednom z domečků od Happy Hill. Máme k dispozici vybavenou kuchyň, koupelnu, obývák, a tři pokojíčky, a v šesti lidech tam zvládáme docela spokojeně existovat. Tak, a teď hurá na ty kopce!


[1] SNĚŽKA

Mapa: https://mapy.cz/s/kezedubemo

První výlet nás vede kam jinam, než na samotnou Sněžku. Z Pece pod Sněžkou, kde necháváme auta, se škrábeme do kopce po zelené na Růžohorky. Odtud potom pokračujeme po žluté a červené přímo na vrchol naší nejvyšší hory. Sluníčko pěkně svítí a v dálce pod námi je vidět zbytek ranních mlh mezi kopečky. A na vršku nejsou ani takové davy, možná proto, že letní sezóna skončila a zimní ještě nezačala. Takže jsem to zvládla - tedy, nejen vylézt pár hodin před změnou věku na třicítku na Sněžku, ale taky navštívit do třiceti všechny čtyři české národní parky :)Vrchol Sněžky:

(c)David


Sněžka:

Poté nás modrá značka provede Úpským rašeliništěm až na Luční boudu, kde dáváme polívku a skvělej borůvkovej koláček. Zpátky do Pece pak docházíme po zelené a červené přes Výrovku a Liščí vodopád. 

Luční bouda:


A večer se mi taky daří na louce ulovit Mléčnou dráhu :)


[2] ČERNÁ HORA

Mapa: https://mapy.cz/s/rerucazole

Druhého dne se z Černého dolu drápeme po celkem slušně strmé žluté značce na vršek. Černé hory. Rozhledna je zavřená, a tak se tam ani moc nezdržujeme a štrádujeme si to dolů po žluté na naučnou stezku vedoucí Černohorským rašeliništěm. A stojí to za to - všude jsou dřevěnné chodníčky, sem tam výhled na podmáčenou rašelinnou zem... Sněžka :)


Z rašeliniště to pak bereme po červené na Kolínskou a Pražskou boudu a pak po modré zpátky do Černého dolu. 

 

[3] PRAMEN LABE

Mapa: https://mapy.cz/s/cadudeguho

Naše třetí výprava nás vede do Špindlerova mlýna. Odtud jdeme po červené na Horní Mísečky, pokračujeme stále nahoru na Mohylu Hanče a Vrbaty, kolem krásného Pančavského vodopádu, až na samotný pramen Labe...

A protože jsme s sebou měli i balonky a hélium, na poslední výšlap jsme se vydali s balonky na baťozích :D (c)HonzaK


Pančavský vodopád:


Pramen Labe:Od pramene se běžíme na chvíli schovat před ledovým vichrem do Labské boudy a po obědě pokračujeme dolů po modré kolem Labského vodopádu a opravdu krásným Labským Dolem až do Špindlu. Docela mě překvapilo, jak rychle se z Labe stala docela velká řeka, už ve Špindlu měla slušnou šířku :)


[4] LES KRÁLOVSTVÍ & ZOO

Čtvrtý den je odjezdový a tak dáváme náš domeček do původního stavu, nacpeme všecky věci do kufru a loučíme se s Krkonošemi. Naší první zastávkou je kouzelná přehrada Les Království, která je známá díky své originální podobě hráze... 
A jako druhou máme na programu dne návštěvu v královodvorské ZOO. Je zrovna Halloween a tak se všude povalují vyřezané dýně - a když říkám všude, tak opravdu všude, je to taková oranžová záplava :D Safari už mají ve Dvoře touhle dobou sice zavřené, ale i tak se nám v "klasické" ZOO daří vidět spoustu zvířátek... :)Tak tahle bylo v Krkonoších :) Musím říct, že mě až překvapily - nečekala jsem, že to tam bude tak hezký. Svůj podíl na tom měl určitě podzim, spousta barviček kolem, a sluníčko, který nám vydrželo po všechny čtyři dny. A potěšily mě taky ne moc velké turistické davy :) 

Co vy, byli jste někdy v Krkonoších? Nebo máte tip na nějaký jiný hezký výlet? Dejte větět v komentářích :)

Vaše Jíťa 


Mohlo by vás zaujmout...

4 komentářů

 1. To vypadá tak krásně a ty fotky! Já v Krkonoších takhle nikdy nebyla, ale určitě bych ráda. Myslím, že u nás máme prostě neskutečnou přírodu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, jsem ráda, že se fotky líbí :) Krkonoše jsou krásný, až mě překvapilo, jak, hlavně takhle na podzim! :)

   Vymazat
 2. Dodatečně všechno nejlepší! Výlet na hory je beztak nejlepším způsobem, jak kulatiny oslavit.

  Souhlasím, že Krkonoše jsou nejhezčí právě na podzim a časném jaře, v sezónách je to tam jako na Václaváku. První a třetí výlet mám důvěrně nachozený, zato krásná přehrada mě překvapila. Už jsem ji párkrát zahlédla na Instagramu, ale nikdy jsem nehledala, jak se jmenuje a kde přesně se nachází. Asi si taky brzy uděláme výlet! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju! :) Souhlasím, proč sám sebe neoslavit výletem do krásný přírody, že? :D
   Na Les Království jsme narazili náhodou při cestě tam, když jsme najednou ve tmě jeli přes tu hráz a v panice mysleli, že nás navigace táhne někam na hrad :D Zážitek to byl tak velký, že jsme se tam pak museli vrátit za světla :D

   Vymazat