Vamos a España 2 - Tossa de Mar

30.7.15

Drazí přátelé,
vítejte u druhého španělského cestovatelského článku. Minule jsme se spolu podívali do městečka Blanes, kde jsem strávila týden cachtáním v moři, koštováním dobrot a lenošením. Dneska navštívíme Tossu de Mar, kam jsme se s přítelem vydali na jednodenní výlet.

Dostat se z Blanes do Tossy nebyl tak velký problém, jak by se mohlo zdát. Stačilo skočit do autobusu do Lloretu a tam přestoupit do druhého, Tossového. Voualá, za asi hodinku a půl jsme byli na místě. :)
Tossa je městem se zajímavou historií - slyšet o ní můžeme už z doby Římanů, kdy byla důležitým bodem Římské říše a taktéž sehrála jistou úlohu v Punských válkách. Ovšem pak o ni Římani přestali jevit zájem a sláva městečka upadla. Na římskou éru tu ovšem pamatují dodnes: ve městě je možné úplně zadarmo navštívit komplex bývalých římských lázní. Všechno to jsou vykopávky, zbytky obvodových zdí, schodů, oblouků... a na zemi je udělaná cestička z modrých kamenů, které mají symbolizovat vodu. :)


Ovšem to nejznámější, co v Tosse je, a co taky uvidíte na skoro každém pohledu nebo obrázku cestovky, je návrší s "hradem" přímo na mořském pobřeží. Když jsme se v informacích ptali, jak se k "hradu" dostaneme, paní se na nás usmála a pravila, že "to není hrad, ale historické centrum Tossy". Tedy - on tam hrad dřív býval, někdy v 15. století, ale od té doby se mnoho změnilo.
Když vlezete za hradby do onoho historického centra, rozprostře se před vámi tak trochu jiný svět (pokud si odmyslíte tunu turistů kolem). Vidíte staré kamenné domky s květináčky v oknech, po kterých se plazí břečťan, zbytek zdi kostela, starou věž s dělem, klikaté uličky, kde se dá najít zašitá kavárnička... a to jsem se ještě nezmínila o nádherných výhledech na moře a strmé skály porostlé opunciemi, na které můžete koukat třeba z lavičky pod stromem nebo palmou na jedné z vyhlídek. Jednoduše řečeno: idylka :D

Zbytek města je... o dost jinačí než Blanes. Najdete tam toho mnohem víc na koukání, tím pádem je tam mnohem víc turistů (za 1 den jsme 5x natrefili na češtinu, kdežto v Blanes 3x za 6 dní :D), pláže obležené... Není se čemu divit, Tossa je vážně hezká, je na co koukat, takže cestovky tam vozí své klienty. Tím vás rozhodně od návštěvy nechci odradit, jen mi přijde, že trochu míň davů by neškodilo.

Hlavní pláž:
Tahle pláž byla moc hezká a hlavně na ní bylo míň lidí než na té velké hlavní. Nachází se na druhé straně historické čtvrti (tak trošku "přes kopeček"). Vzali jsme si s sebou plavky a tak se přímo nabízelo osvěžit se v tom parném dni. Moře se ale zrovna v těch chvílích rozhodlo, že bude na pár dnů studené, a tohle byl právě jeden z těch dnů :D Čili - vydrželi jsme tam asi 15 minut a pak jsme se zmrzlí šli sušit na kameny vlevo dole :DToliko k Tosse de Mar. Příště už se podíváme do Barcelony!

Mohlo by vás zaujmout...

0 Comments

Už jste četli tenhle článek?

Doby Západné Tatry 2020

"...tak ti nevím, jestli jsme víc my dobyli Tatry, nebo Tatry dobily nás..."Ne, není to chyba, to měkké "i" v druhé části věty. Když jsme se v květnu, celí natěšení z předchozí letní...

A co tento?

Tenerife 2022 - Teide & Loro

I když mi přijde, že už je to snad měsíc od chvíle, co jsme vkročili na tenerifskou půdu, opak je pravdou: je za námi pouze pět dní a před námi jenom dva...

A nebo tenhle?

Jizerky 2023

Rok se s rokem sešel, podzim za okny vystřídal léto a to pro nás znamená jediné: je čas se zase sejít. S mojí bandou, zašít se na chatě v horách, na naší tradiční...